The Governors

Following approval from the Secretary of State for Education, Tower Hamlets Local Authority appointed an Interim Executive Board which was constituted on 29th October 2018.

The current membership as of November 2019 is as follows:

IEB Member

Contact details

Start date

Term of office or date of stepping down

Governance roles in other educational institutions

 

Diana Choulerton (Chair)

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

29th October 2018

31st August 2020

 

Belinda King

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

29th October 2018

31st August 2020

Kobi Nazrul (Headteacher)

Alasdair Macdonald

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

29th October 2018

31st August 2020

 

Kate Roskell - LDBS

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

29th October 2018

31st August 2020

The Urswick school;

St Andrew & St Francis; Chelsea Academy

James Heale

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

29th October 2018

15 July 2019

 

Toni Fox

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

October 30th 2019

31st August 2020

 

Patrice Canavan (Executive Head)

pcanavan@oaklandsschool.com

April 2019

31st August 2020

 

Runa Basit (Clerk)

Runa.Basit@towerhamlets.gov.uk

N/A

N/A

N/A

 

Belinda-Declaration-of-Interest-Form-FINAL.pdf

Diana-Choulerton.pdf

Kate-Roskell.pdf

Toni-Fox.pdf

 

Attendance-record-at-meetings-2018-2019.docx

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×